W styczniu 2021 roku rozpoczęła się VIII edycja konkursu KOALA (KOmbinatoryka Algorytmy LogikA), organizowanego przez Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Matematycznego, Wydział Matematyki i Informatyki UAM, Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz V LO w Poznaniu. Rejestracja drużyn już trwa. Zapraszamy chętnych.
Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). W ramach praktyk zawodowych zajęcia w Poznaniu odbyli uczniowie klasy II TI (technik informatyk). Dzięki uprzejmości pracowników centrum, pana Wojciecha Bohdanowicza i pana Rafała Mikołajczaka, młodzież zwiedziła serwerownię, centrum sieci Pionier – Polskiego Internetu Optycznego oraz liczne laboratoria.
Uczniowie klasy I TE (technik elektronik), I TM (technik mechanik) oraz I TB (technik budownictwa), w trakcie zajęć z informatyki prowadzonych przez pana Rafała M. Sochę, realizują zadania European Cyber Security Month. Jest to europejska kampania propagująca szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni, która pozwala na przybliżenie tematyki związanej z zagrożeniami współczesnego świata. W trakcie zajęć uczniowie realizują zadania podnoszące ich świadomość na temat cyberbezpieczeństwa. W tym roku motywem przewodnim kampanii była cyberhigiena oraz nowoczesne technologie.
Dnia 26 września 2019 roku w godzinach wieczornych młodzież z naszej szkoły pod opieką ks. Leszka Zycha wyjechała do kina w Starym Browarze w Poznaniu na film pt. "Legiony". W filmie zawarte jest przesłanie o przyjaźni, marzeniach, dorastaniu w trudnych czasach niewoli oraz walce o niepodległość.
Informujemy, że 30 sierpnia 2019 roku od godz. 8:00 będzie można odbierać świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Odbiór dokumentów osobiście lub z upoważnieniem w sekretariacie szkoły.
Informujemy o trwającym naborze do Programu Stypendialnego Fundacji Santander. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla wybitnych uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół średnich. Łączna kwota jaką uzyska każdy z uczniów w trakcie wsparcia stypendialnego wyniesie 5000 złotych. Więcej informacji...
Egzaminy poprawkowe z przedmiotów odbędą się 26 i 27 sierpnia 2019 roku. Szczegóły kliknij tutaj!
W środę 19 czerwca wręczone zostaną świadectwa i zabrzmi ostatni dzwonek w roku szkolnym 2018/2019. Z tej okazji życzę wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom Zespołu Szkół Politechnicznych udanych wakacji, odpoczynku po 10 miesiącach intensywnej pracy, pięknej pogody, a także niezapomnianych przygód i wrażeń.
Bogdan Nowak
dyrektor szkoły
W dniach 8-10 maja 2019 roku klasy III TI (technik informatyk) i I mpr (mechanik precyzyjny) z wychowawcami przebywała na wycieczce na Litwie. Uczestnicy poznali nierozerwalną historię dwóch narodów, które przez setki lat tworzyły wspólną kulturę, sztukę i architekturę. W czasie wycieczki odwiedziliśmy trzy stolice Litwy: Kowno, Wilno i Troki.
Już po raz piętnasty z rzędu grupa uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni wzięła udział w obozie rowerowo-kajakowo-żeglarskim. Od kilku lat bazą wypadową dla przeprowadzenia zaplanowanych zajęć jest Pensjonat "Bogdanka" w Przybrodzinie.
Danie główne "już za parę dni, za dni parę...", ale klasa II TB (technik budownictwa) w niecierpliwym oczekiwaniu zdążyła w ubiegłym tygodniu posmakować letnich przygód. "Biwak rowerowy" - tak można nazwać kilkudniowy wypad nad Wartę, oczywiście na dwóch kółkach "napędzanych żywym człowiekiem". Akurat zdarzyły się niemiłosierne upały, więc pokonaniu każdego kilometra - oprócz oczywistej przyjemności - towarzyszył niemały wysiłek. Był pot, były łzy. Krwi nie stwierdzono.
W ramach praktyk zawodowych, uczniowie klasy II TAI (technik informatyk) mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS).
Przewodnikiem po nowoczesnym budynku – który uczniowie zwiedzili od piwnic aż po dach – był pan Rafał Mikołajczak, pracownik centrum. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe działa od 1993 roku i jest afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.
Tegorocznych maturzystów zapraszamy na spotkania z wychowawcami w czwartek 4 lipca 2019 roku o godz. 11:30, w trakcie których będzie można odebrać świadectwa dojrzałości.
Początków polskiej informatyki można doszukiwać się w działaniach polskich kryptologów w latach II Rzeczypospolitej oraz w czasie II wojny światowej. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – pogromcy Enigmy, niemieckiej przenośnej elektromechanicznej maszyny szyfrującej, opartej na mechanizmie obracających się wirników – byli bohaterami wycieczki do Poznania uczniów klasy II TAI (technik informatyk).
2 czerwca 2019 roku nasza szkoła po raz drugi uczestniczyła w festynie "Niedziela z Powiatem". Przygotowaliśmy trzy stanowiska z zadaniami dla osób w każdym wieku. Chętni mogli wykonać m.in. flower box, kwietniki, wianki, barwniki z roślin, zaprogramować roboty czy spróbować swoich sił w lutowaniu układów. Rolę instruktorów przejęli tym razem uczniowie z zawodu technik architektury krajobrazu, technik informatyk i technik elektronik.