Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). W ramach praktyk zawodowych zajęcia w Poznaniu odbyli uczniowie klasy II TI (technik informatyk). Dzięki uprzejmości pracowników centrum, pana Wojciecha Bohdanowicza i pana Rafała Mikołajczaka, młodzież zwiedziła serwerownię, centrum sieci Pionier – Polskiego Internetu Optycznego oraz liczne laboratoria.
Uczniowie klasy I TE (technik elektronik), I TM (technik mechanik) oraz I TB (technik budownictwa), w trakcie zajęć z informatyki prowadzonych przez pana Rafała M. Sochę, realizują zadania European Cyber Security Month. Jest to europejska kampania propagująca szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni, która pozwala na przybliżenie tematyki związanej z zagrożeniami współczesnego świata. W trakcie zajęć uczniowie realizują zadania podnoszące ich świadomość na temat cyberbezpieczeństwa. W tym roku motywem przewodnim kampanii była cyberhigiena oraz nowoczesne technologie.
W ramach praktyk zawodowych, uczniowie klasy II TAI (technik informatyk) mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS).
Przewodnikiem po nowoczesnym budynku – który uczniowie zwiedzili od piwnic aż po dach – był pan Rafał Mikołajczak, pracownik centrum. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe działa od 1993 roku i jest afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.
Początków polskiej informatyki można doszukiwać się w działaniach polskich kryptologów w latach II Rzeczypospolitej oraz w czasie II wojny światowej. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – pogromcy Enigmy, niemieckiej przenośnej elektromechanicznej maszyny szyfrującej, opartej na mechanizmie obracających się wirników – byli bohaterami wycieczki do Poznania uczniów klasy II TAI (technik informatyk).
Zespół Szkół Politechnicznych otrzymał wyróżnienie w postaci nadania tytułu "Szkoły Mistrzów Programowania". Klasa I TI (technik informatyk) od kilku miesięcy brała udział w testowaniu aplikacji do nauki programowania w języku Python, wykonując w niej kilkadziesiąt zadań. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do otrzymania takiej nagrody.
31 maja 2019 roku uczniowie klas I TE (technik elektronik) i II TI (technik informatyk) pod opieką pani Iwony Pawlaczyk i pana Pawła Grześkowiaka wzięły udział w festiwalu XIV edycji Roboday 2019 na Politechnice Poznańskiej. Dzień ten stanowił niepowtarzalną okazję do zapoznania się z Wydziałem Informatyki Politechniki Poznańskiej, porozmawiania ze studentami, wysłuchania prelekcji na temat języków programowania oraz wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych, na których młodzież poznała m.in. tajniki chmury obliczeniowej.
W ramach praktyk zawodowych, uczniowie klasy II TAI (technik informatyk) mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury informatycznej "Szpitala Powiatowego we Wrześni" Sp. z o.o. Panowie Artur Bączkiewicz i Piotr Drobiec, opowiedzieli o pracy informatyków w placówce medycznej, a także o specyfice związanej z pracą szpitala i funkcjonowaniem działu IT.
27 i 28 kwietnia 2019 roku uczniowie biorący udział w projekcie Code for Green brali udział w zajęciach na Politechnice Poznańskiej oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pierwszy dzień uczniowie poznawali zagadnienia związane z ochroną środowiska, programowaniem i budowaniem robotów oraz miernictwem elektronicznym.
Zapraszamy do aplikowania o stypendia w ramach piątej edycji programu "Nowe technologie dla dziewczyn", prowadzonego przez Fundację Perspektywy i firmę Intel. Stypendystki Intel-Perspektywy otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z Ambasadą Stanów Zjednoczonych pragnie zaprosić uczennice szkoły na bezpłatny wyjazd na obóz WiSci Camp do Tallina, organizowany przez fundację GirlUp. Mamy do zaoferowania 20 miejsc dla dziewczyn w wieku 15-18 lat, które są zainteresowane informatyką, nowymi technologiami i naukami ścisłymi.
4 kwietnia 2019 roku odbył się w naszej szkole finał VI edycji konkursu "Potyczki Informatyczne" dla uczniów szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną. Konkurs odbywał się dwuetapowo.
27 marca 2019 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Grupy TENSE. Grupa TENSE jest poznańską agencją interaktywną wywodzącą się z TENSE.PL, firmy powstałej w 2009 roku. Specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach (SEO), kampaniach PPC, zarządzaniu marką w social media, content marketingu oraz tworzeniu stron. Zespół agencji marketingowej tworzy obecnie ponad 100 specjalistów i ciągle są poszukiwani nowi pracownicy. Grupa TENSE przedstawiła naszym absolwentom możliwości odbycia płatnego stażu z możliwością późniejszego zatrudnienia.
28 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Regionalnym Konkursie Informatycznym w Jarocinie. W etapie eliminacyjnym udział wzięło 40 uczniów z różnych szkół, natomiast do ścisłego finału awansowało 10 najlepszych. O awansie decydowały punkty z testu, który uczniowie rozwiązywali przez pierwszą godzinę.
15 marca 2019 roku uczniowie Stanisław Roszkowiak, Bartosz Adamczyk z klasy III TI (technik informatyk), oraz Szymon Szelest i Jan Łopatka z klasy I TAI (technik informatyk) pod opieką pana Witolda Michalaka po zakwalifikowaniu się, wzięli udział w II etapie Konkursu Informatycznego "InfoSukces", organizowanego przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, który odbywał się w pracowniach informatycznych politechniki w Łodzi.
Pięcioro uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych z klas technik informatyk: Marcin Jasiecki (kl. I TI), Patrycja Milczarek (kl. II TI) oraz Jakub Nowaczyk, Stanisław Roszkowiak i Oskar Wąsiewicz (kl. III TI), wzięli udział w zawodach drugiego stopnia VIII Olimpiady Medialnej, które odbyły się 26 lutego 2019 roku. Olimpiada, organizowana przez Fundację Nowe Media, ma na celu kształcenie świadomych obywateli społeczeństwa informacyjnego oraz sprawdzenie szeroko pojętych kompetencji medialnych. W ramach zawodów uczniowie rozwiązywali test oraz odpowiadali na kilka pytań otwartych. Wszystkim młodym medioznawcom życzymy awansu do kolejnego etapu!