Jeszcze przed rozpoczęciem matur uczniowie klasy IV TA (technik architektury krajobrazu) zakończyli podstawowy kurs bukieciarski, na dowód czego otrzymali dyplomy. Kursanci podczas zajęć nauczyli się układać kilka podstawowych kompozycji florystycznych m. in. bukiet ślubny, butonierkę, bukiet skrętoległy, kompozycje we floretach i inne. Zdobytą wiedzę i umiejętności mogą rozwijać dalej bezpośrednio w pracy lub idąc wyżej do szkół florystycznych.
Corocznie uczniowie i nauczyciele przedmiotów zawodowych uczący w klasach technik architektury krajobrazu oraz uczniowie pod opieką pana Jacka Pluty we współpracy z najbliższymi nadleśnictwami oraz Zieloną Stroną Wrześni biorą udział w akcjach związanych z sadzeniem drzew. W ubiegłym roku łącznie posadziliśmy 7091 drzew i zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie "Czarodziejskiego Drzewa 2019". Rozdanie nagród odbędzie się 10 października 2019 roku w Warszawie podczas inauguracji XVII edycji programu Święto Drzewa, nad którym patronat objął Prezydent miasta stołecznego Warszawy.
Uczniowie naszej szkoły z klas I TA, II TA (technik architektury krajobrazu) oraz I TM (technik mechanik) wraz z nauczycielami panią Moniką Sitko, panem Jackiem Plutą oraz panią Hanną Piątek uczestniczyli po raz kolejny w akcji organizowanej przy współpracy Zielonej Strony Wrześni i Nadleśnictwa Czerniejewo oraz szkół wrzesińskich. Głównym celem jest odnowienie nasadzeń leśnych, które zostały zniszczone po nawałnicy. Na wstępie leśniczy objaśnił i pokazał prawidłowe metody sadzenie drzew.
W środę 27 marca 2019 roku odwiedził nas pan Hubert Kaczmarek specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i edukacji przyrodniczo-leśnej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas technik architektury krajobrazu. Uczniowie zostali zapoznani z akcją sadzenia lasu na "Małpim Gaju" we Wrześni, zaplanowaną dla nich na 3 kwietnia 2019 roku. Cała akcja odbywa się przy współpracy Nadleśnictwa Czerniejewo z władzami miasta i gminy Września, miasta i gminy Nekla oraz miasta i gminy Czerniejewo.
Do zrobienia kokedamy możemy wykorzystać właściwie wszystkie rośliny, których system korzeniowy nie jest zbyt duży i głęboki. Klasa pierwsza technik architektury krajobrazu na zajęciach z uprawy roślin ozdobnych wykonała kokedamę z różnych roślin, był tam m.in. bluszcz, zielistka, anturium i sukulenty. Sadząc roślinę każdy musiał uformować kulę z podłoża - które było odpowiednio przygotowane i oczywiście bardzo plastyczne. Aby kula utrzymywała wilgoć i nie rozsypała się zawinięta została w mech.
20 marca 2019 roku, w dniu astronomicznej wiosny, uczniowie pierwszej i drugiej klasy technik architektury krajobrazu powitali kolorowo, radośnie i pachnąco najpiękniejszą porę roku. Przy współpracy z panią Katarzyną Balicką z galerii Karuzela, nasi podopieczni mogli wykonać kompozycję kwiatów wiosennych w drewnianych pojemnikach. Stokrotki, hiacynty, pierwiosnki, niezapominajki, bratki to jedne z wielu posadzonych roślin.
Na początku roku szkolnego klasa IV TA (technik architektury krajobrazu) wraz z opiekunem panią Lilianą Sull, podjęła współpracę z Przedszkolem Niepublicznym Miś Uszatek we Wrześni. Naszym celem było zaplanowanie terenu wokół przedszkola w taki sposób, by dzieci mogły jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i jednocześnie rozwijać się psychoruchowo. Każda z czterech grup przygotowująca projekt dokładnie przeanalizowała wytyczne oraz starała się sprostać oczekiwaniom dyrekcji placówki, przygotowując swoją wizję planowanego terenu.
W dniach 21-23 lutego 2019 roku w Poznaniu odbyły się targi skierowane szczególnie dla specjalistów i hobbystów branży ogrodniczej. W tym roku Gardenię zwiedzali uczniowie klasy I TAI oraz III TA (technik architektury krajobrazu) z opiekunami, panią Izabelą Fisher, panią Moniką Sitko oraz panią Hanną Piątek. Na targach nie mogło zabraknąć nowości oraz oryginalnych rozwiązań do ogrodów i zieleńców.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Zimowe pejzaże". Uczestnik może przesłać maksymalnie 3 prace plastyczne o tematyce związanej z krajobrazem, roślinami oraz przyrodą, które pokażą ich piękno w miesiącach zimowych. Na prace czekamy do 15 marca 2019 roku. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów III klasy gimnazjum oraz VIII klasy szkoły podstawowej. Regulamin konkursu do pobrania tutaj.
17 grudnia 2018 roku w naszej szkole na dużej przerwie odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne do dekoracji wnętrz i pyszne pierniczki. Kiermasz pomogły zorganizować klasy technikum architektury krajobrazu wraz z nauczycielami prowadzącymi. Życzymy wszystkim zadowolenia z zakupów oraz pięknych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia.
W miniony piątek w Galerii Karuzela stanęła wyjątkowa choinka - Choinka Darów Natury. Większość ozdób zrobili uczniowie klas technik architektury krajobrazu, a do ich wykonania użyli różne nasiona, ziarna kawy, suszone owoce i kwiaty, a także kule wiklinowe oraz gałązki.
W dniach 17-19 grudnia 2018 roku w naszej szkole, na dużej przerwie, odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym będzie można zakupić dekoracje świąteczne i stroiki wykonane przez uczniów klas architektury krajobrazu. Oprócz dekoracji będzie można zaopatrzyć się w piernikowe słodkości. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zakupu.
7 grudnia 2018 roku, tj. w najbliższy piątek, zapraszamy wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów do Galerii Karuzela we Wrześni, gdzie będziemy dekorować choinkę. Tegorocznym motywem przewodnim będą dary natury. Do wykonania ozdób użyjemy różnych materiałów pochodzenia naturalnego, np. gałązki, szyszki, orzechy i inne nasiona, wiklinę oraz słomę. Serdecznie zapraszamy!
Uczniowie kształcący się w kierunku technik architektury krajobrazu chcą podzielić się z czytelnikami "Przeglądu Powiatowego" swoją wiedzą i służą poradami ogrodniczymi. Dzięki współpracy z redakcją gazety będziemy mogli cyklicznie pojawiać się na stronach dwutygodnika. W piątek ukazał się pierwszy artykułu "O roślinach cebulowych i ich pielęgnacji" Agaty Makowskiej z IV TA ("Przegląd Powiatowy" nr 280, 23 listopada 2018, strona 13 - kliknij tutaj!). Życzymy miłej lektury.
Dnia 7 listopada 2018 roku uczniowie z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej technik architektury krajobrazu posadzili 20 wiśni w parku Dzieci Wrzesińskich. Prace przebiegły bardzo sprawnie, uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem. Była to dla nich lekcja w terenie jak postępować przy sadzeniu drzew. Nasadzenia odbywają się w ramach projektu Zielona Strona Wrześni. Drzewa zostały zakupione przez gminę Września, inicjatywę wsparło również Starostwo Powiatowe we Wrześni.