Zbigniew Herbert pisał listy - wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, dla osób, które cenił. Ten gest pisarza - gest ofiarowania komuś autografu wiersza - jest inspiracją dla akcji "Podaruj wiersz". Jeżeli chcesz wziąć w niej udział zapraszamy do biblioteki szkolnej. Tutaj pobierzesz papeterię i zarejestrujesz swój udział, który będzie całkowicie anonimowy. Wiersze będzie można oddawać do 30 listopada 2019 roku.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście prezydent RP Andrzej Duda.
W sobotę 7 września 2019 roku, w sali Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich odbyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni. Wśród osób zaproszonych osób, które w tym roku czytały polskie nowele, znaleźli się pracownicy wrzesińskich urzędów, Straży Miejskiej, Radia Września, nauczyciele, harcerze i uczniowie.
Już trzynasty raz w murach naszej szkoły odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o Złotą Stalówkę. Ponad trzydziestu uczestników, reprezentantów szkół powiatu wrzesińskiego, walczyło o tytuł najlepszego i zajęcie zaszczytnego pierwszego miejsca. Jak zwykle nie było łatwo. Tym bardziej gratulujemy Filipowi Ulanowskiemu uczniowi klasy IV TI (technik informatyk), który pokonał przeciwników i wygrał, a także Wojciechowi Grzegorkowi, uczniowi klasy IV TE (technik elektronik), który zajął drugie miejsce.
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka, i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką. Rozwija wrażliwość i wpływa na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając ten fakt, grupa szkolnego wolontariatu wzięła udział w ramach społecznej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".
W poniedziałek, 10 grudnia 2018 roku trzy uczennice z klasy I TEK (technik ekonomista) Zuzanna Majorek, Julia Nowakowska i Natalia Szczepańska odwiedziły Samorządową Szkołę Podstawową nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni, aby spędzić czas z najmłodszymi na czytaniu bajek. Dziewczyny przeczytały im baśń pt. "Кrólowa Śniegu”. Dzieci cierpliwie i w pełnym skupieniu słuchały opowieści. Na podsumowanie drugoklasiści wzięli udział w krótkim quizie. W nagrodę za dobrą odpowiedź dzieci otrzymały kolorowankę.
W poniedziałek, 26 listopada 2018 roku, odbył się szkolny etap powiatowego konkursu ortograficznego "O Złotą Stalówkę". Uczestnicy zmierzyli się z dyktandem, które, choć jak sami twierdzili, było dość łatwe, to jednak nastręczyło im nieco trudności.
Przez cały listopad chętni ze wszystkich krajów mogli wziąć udział w wyzwaniu literackim National Novel Writing Month (Międzynarodowy Miesiąc Pisania Powieści), zwanym potocznie NaNoWriMo. Z takim pomysłem wyszedł w San Francisco Chris Baty, w 1999 roku. Wtedy w NaNoWriMo wzięło udział 21 pisarzy. Z czasem jednak popularność tej inicjatywy zaczęła wzrastać i wyszła poza Stany Zjednoczone, m.in. dzięki Internetowi. W związku z tym, każdy, kto chciał, mógł spróbować swoich sił.
Przedwiośnie Stefana Żeromskiego to tegoroczna lektura Akcji Narodowego Czytania. W naszej szkole jej fragmenty uczniom i nauczycielom zaprezentowali: dyrektor szkoły pan Bogdan Nowak, starosta wrzesiński pan Dionizy Jaśniewicz, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej pan Stefan Tomczak, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej pan Marek Dyba, pani Marlena Czyż, pan Mirosław Jadryszak oraz uczniowie: Kornelia Pawlak, Dominika Stawska , Natalia Janiak, Szymon Dobrowolski, Alan Szady, Jakub Krzyżan i Oskar Baranowski.
We wtorek, 5 czerwca 2018 roku, w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni odbył się finał Supermaturzysty z języka polskiego. Wzięło w nim udział 131 uczniów z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wrzesińskiego. W ciągu 60 minut uczniowie rozwiązywali testy z zakresu czytania ze zrozumieniem. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wśród najlepszych znaleźli się uczniowie ZSP.
Już w piątek 8 czerwca 2018 roku o godzinie 10:00 odbędzie się III edycja największej akcji czytelniczej w Polsce. Tego dnia uczniowie z całej Polski będą czytać - bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Wypożycz książkę z biblioteki, ewentualnie zabierz osobistą. Zbieramy się przed szkołą z książkami, czytamy, a pan Mirosław Jadryszak robi zdjęcia obrazujące frekwencję. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie (w zeszłym roku było 459 tys. osób).
12 kwietnia 2018 roku dwie drugie klasy technikum - technik informatyk i technik budownictwa, pod opieką pań Joanny Anielak i Anity Rembowicz-Robaszkiewicz, skorzystały z oferty Muzeum w Śmiełowie. Proponowane lekcje muzealne realizowane są w ramach programu 1918-2018 "Wolność kocham i rozumiem". Temat, który wybraliśmy związany był oczywiście z twórczością Adam Mickiewicza. W ciekawy sposób młodzież nie tylko powtórzyła nabyte już w szkole informacje, ale także bliżej poznała sylwetkę romantycznego wieszcza, patrioty, pisarza, ojca i kochanka.
Gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania dla młodych artystów ZSP. Mimo to, że technikum stawia przede wszystkim na wykształcenie techniczne, szkoła nie podcina skrzydeł uczniom utalentowanym artystycznie. Często wybieraną dziedziną tworzenia jest fotografia. W ciągu ostatnich lat ZSP było reprezentowane w konkursach, takich jak Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży "Talenty" czy też "Tęcza" pod przewodnictwem Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" w Warszawie.
W poniedziałek, 5 lutego 2018 roku, w Zespole Szkół Politechnicznych miał miejsce finał XII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego "O Złotą Stalówkę" pod patronatem wrzesińskiego starosty. W zmaganiach z polską ortografią wzięło udział 35 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych z powiatu wrzesińskiego - laureatów etapów szkolnych. Jury złożone z polonistów uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadpodstawowych wyłoniło zwycięzców w kategorii gimnazja i szkoły ponadpodstawowe.
Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka, i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką. Rozwija wrażliwość i wpływa na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając ten fakt, grupa szkolnego wolontariatu wzięła udział w ramach społecznej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".
W imieniu polonistów zapraszam do udziału w konkursie recytatorskim, który odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia (o dokładnej dacie poinformujemy na zajęciach języka polskiego). Temat tegorocznego konkursu związany jest z obchodami rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: "Poeci o wolności...". Wszystkich, którzy chcą pochwalić się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, proszę o zgłaszanie się do nauczycieli języka polskiego.
W II Konkursie Głośnego Czytania, który się odbył 23 listopada 2017 roku, udział wzięło 11 uczniów naszej szkoły. Jury w składzie: pani Renata Bianek, pani Dorota Wojtaszak i pani Beata Szelągiewicz, oceniając dykcję, interpretację i charyzmatyczność uczestników wyłoniło zwycięzców:
W poniedziałek 6 listopada 2017 roku odbył się szkolny etap powiatowego konkursu ortograficznego "O złotą stalówkę". W potyczkach z polską ortografią zmierzyło się 39 uczniów z naszej szkoły. Dyktando, zwłaszcza jego końcowa część, sprawiła uczniom nieco problemów.
10 listopada 2017 roku we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się jubileuszowa edycja dyktanda, które od piętnastu lat łączy miłośników polszczyzny. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej "Akt", Samorządową Szkolę Podstawowa nr 6, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Września, było wyjątkowe.
Spektakl teatralny pod tym tytułem stanowił część szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie eksperymentalna forma przedstawienia. Na peronie kolejowym, gdzieś pod Wrześnią, spotykają się młodzi ludzie. Mimochodem rozwija się między nimi dyskusja - niby z nudów, bo pociąg ma spóźnienie. Temperatura wzrasta, bo czy to starzy, czy to młodzi, potrafimy kłócić się o wszystko. Tym razem poszło o Polskę. Czym ona może być dla młodego człowieka? Czym nie jest, czym nigdy nie będzie?