- kształcenie w Technikum nr 1
- czas trwania nauki: 5 lat
- języki obce: angielski, niemiecki
Specjalista w zakresie:
- prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i podmiotami rynku finansowego
- prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych
- organizowania rachunkowości jednostek organizacyjnych
- ewidencjonowania operacji gospodarczych
- przeprowadzania inwentaryzacji i rozliczania jej wyników
- wyceniania składników aktywów i pasywów
- ustalania wyniku finansowego
- sporządzania jednostkowych sprawozdań finansowych
Kwalifikacje i egzaminy
Aby uzyskać tytuł technika należy zdać w trakcie nauki 2 egzaminy z zakresu następujących kwalifikacji:
- EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych
- EKA.07 Prowadzenie rachunkowości
Przedmioty zawodowe
teoretyczne - związane z realizacją poszczególnych kwalifikacji:
- Polityka i organizacja przedsiębiorstw - w trakcie tego przedmiotu poznasz najważniejsze zagadnienia z zakresu współczesnej ekonomii zarówno w skali mikro i makro. Przedmiot przybliży Ci ponadto zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, specyfikę działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej. Poznasz źródła finansowania działalności gospodarczej.
- Kadry i płace - zdobędziesz umiejętności prowadzenia rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy, poznasz podstawy prawa pracy.
- Rozliczenia finansowe podmiotów - nauczysz się identyfikować operacje gospodarcze oraz zasoby niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzić rozliczenia finansowe z budżetem, urzędem skarbowym, instytucjami ubezpieczeniowymi i bankami.
- Elementy statystyki opisowej - w trakcie tego przedmiotu nauczysz się obliczać i interpretować miary statystyczne oraz przetwarzać ich wyniki.
- Podstawy rachunkowości finansowej - nauczysz się ewidencjonować operacje gospodarcze w przedsiębiorstwie, prowadzić rozliczenia finansowe z budżetem, Urzędem Skarbowym, instytucjami ubezpieczeniowymi, bankami i innymi jednostkami organizacyjnymi oraz ewidencjonować i analizować operacje gospodarcze.
praktyczne - związane z realizacją poszczególnych kwalifikacji:
- Systemy komputerowe w dokumentacji kadrowo-płacowej - w trakcie zajęć poznasz zasady sporządzania dokumentacji kadrowej, nauczysz się rozliczać wynagrodzenia i składki pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będziesz potrafił analizować poziom zatrudnienia i wynagrodzeń, zapoznasz się z podstawami funkcjonowania komputerowych programów kadrowo-płacowych.
- Systemy komputerowe w rozliczeniach finansowych - na tych zajęciach, przy pomocy programów komputerowych: finansowo-księgowego (Rewizor), finansowego dla małych przedsiębiorców (Rachmistrz), kadrowo-płacowego (Gratyfikant, Płatnik) oraz magazynowo-sprzedażowego (Subiekt) zapoznasz się z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Rachunkowość przedsiębiorstw w praktyce gospodarczej - nabędziesz umiejętność korzystania z przepisów ustawy o rachunkowości i innych aktów prawnych wykorzystywanych w rachunkowości, ewidencjonowania i analizowania operacji gospodarczych, sporządzania zestawień i sprawozdań finansowych, obliczania i interpretacji wskaźniki analizy finansowej w przedsiębiorstwie.
- Systemy komputerowe w rachunkowości - poznasz zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości techniką komputerową oraz nabędziesz umiejętność ich samodzielnego sporządzania.
Przedmioty ogólnokształcące na poziomie rozszerzonym
matematyka i geografia
Zajęcia specjalizacyjne
mają charakter pracowni komputerowej, w której uczniowie przy pomocy programów komputerowych symulują prowadzenie działalności gospodarczej. Będziesz pracował na programach komputerowych z grupy Insert GT: Subiekt (sprzedaż i magazyn), Rewizor (pełna księgowość), Rachmistrz (mała księgowość), Gratyfikant (kadry i płace), a także na programie Płatnik, który zapewnia pełną obsługę dokumentów ubezpieczeniowych i wymianę informacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Praktyka zawodowa
280 godzin w klasie III (140) i w klasie IV(140)
Praca zawodowa
Zawód technika rachunkowości stwarza duże szanse zatrudnienia na różnorodnych stanowiskach pracy. Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi utworzenie i prowadzenie własnej działalności oraz zatrudnienie na wielu stanowiskach w jednostkach organizacyjnych np. biura rachunkowe, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, banki, a także w administracji i księgowości różnych przedsiębiorstw. Absolwenci technikum rachunkowości są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach.
Zawody nauczane w ZSP: