W dniu 18 października 2013 roku grupa uczniów realizujących projekt Comenius "Students teach students the world of recycling" miała możliwość zwiedzania firmy Gonvarri Steel Services we Wrześni. Firma zajmuje się wycinaniem formatów wykonanych ze stali. Dzielą się one na części zewnętrzne, czyli dużego formatu (jak np. blachy do aut) oraz części wewnętrzne, czyli mniejsze.
Główna siedziba znajduje się w Hiszpanii oraz działa także na innych szczeblach przemysłu, jak np. produkcja wiatraków. We wrzesińskiej filii Gonvarri zatrudnionych jest obecnie ok. 50 osób. Firma jest otwarta na szkolenie nowych pracowników oraz praktykantów. Po przedsiębiorstwie oprowadzały nas pani Joanna Soppa-Pielka (kierownik produkcji) oraz pani Magdalena Wypychowska-Górecka (kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi).
Cały proces produkcji jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się to nam wydawać. Każda szpula, na którą nawinięta jest stal, zostaje sprawdzana pod względem jakości, zabrudzeń, wytrzymałości i gładkości powierzchni, a próbka każdego dostarczonego tam materiału badana jest w laboratorium pod względem składu.
Gonvarri otwarte jest na wszelkie propozycje i projekty, więc większość zleceń, nawet tych najmniejszych i pojedynczych, zostaje zrealizowana. Firma przyznaje, że nie jest to do końca najkorzystniejsze dla nich rozwiązanie, ponieważ z takich projektów pozostaje dużo materiału, który czeka w magazynie, aż inny dostawca będzie potrzebował stali o takich parametrach.
Na magazynie szpule stali posortowane są wg standardów takich jak: długość, grubość, szerokość. Po procesie wycięcia formatów ze stali, trafiają one dalej, najczęściej do firmy Gestamp, która znajduje się obok Gonvarri i specjalizuje się w dalszej obróbce. Największym klientem, do którego trafia większość wyrobów jest fabryka Volkswagena w Poznaniu. Firma bardzo dba o rozwój, dlatego realizowanych jest dużo pomysłów pracowników, jak i wkraczanie na rynek z produkcją części stalowych z dodatkiem aluminium.
Na hali produkcyjnej można zauważyć również troskę firmy o ochronę środowiska. Znajdują się tam pojemniki na każdy rodzaj odpadów, zarówno komunalnych, jak i tych szkodliwych, powstających w czasie produkcji. Pod rolki blachy są podłożone specjalne rynienki, do których ścieka olej. Wycieki smarów i olejów są zbierane specjalnymi szmatkami, mogą być czyszczone i ponownie użyte. Olej jest zbierany i oddawany do utylizacji odpowiedniej instytucji. Wszelkie ścinki metali są zbierane i odsyłane do hut w celu ponownego przetopienia.
Gonvarri nie wykorzystuje źródeł energii odnawialnej.
Paula Drażniuk kl. III ATI (technik infromatyk)
Łukasz Styczyński kl. III TB (technik budownictwa)
GALERIA: