Problem uzależnienia młodzieży od narkotyków i dopalaczy jeszcze nigdy nie był tak dominujący. Narkotyki i inne środki odurzające są dziś łatwo dostępne, stąd stale rosnąca liczba osób młodych sięgająca po substancje psychoaktywne. "Dopalacze" - czyli nowe narkotyki - to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków.
Największym problemem jest to, że większość substancji wchodzących w ich skład jest słabo poznana, co utrudnia, jeżeli nie uniemożliwia, przewidzenie efektu ich działania. W rezultacie prowadzi to do obniżenia skuteczności działań ratujących zdrowie lub życie. Co więcej opisy zawartości w poszczególnych produktach często nie stanowią rzetelnej informacji.
Lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Objawy zatrucia dopalaczami najczęściej skupiają się ośrodkowym układzie nerwowym, zwykle to: zaburzenia świadomości, bóle głowy, zaburzenia orientacji, bełkotliwa mowa, omdlenia, kołatanie serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi, wymioty, wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia). Do najpoważniejszych skutków zażywania substancji psychoaktywnych zaliczamy m.in.: udar mózgu, zawał, śpiączka, napady agresji, nierzadko kończące się próbą samobójczą, niewydolność nerek czy wątroby. Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Osoby po nie sięgające często nie są świadome skutków jakie niosą za sobą dane substancje.
W związku z rosnącym zagrożeniem życia i zdrowia dzieci i młodzieży, wynikającym z coraz powszechniejszej dostępności do substancji o działaniu psychoaktywnym, nasza Szkoła nawiązała współpracę z poznańską Fundacją Pro Familia Mea i od roku szkolnego 2016/2017 zostaliśmy objęci innowacyjnym Projektem "Nasze Zasady Twoje Bezpieczeństwo". Głównym celem autorskiego Projektu Fundacji jest zwalczanie dystrybucji narkotyków i dopalaczy wśród dzieci i młodzieży. Do osiągnięcia tego celu Fundacja wykorzystuje specjalnie wyselekcjonowane i wyszkolone psy wykrywające zapach substancji psychoaktywnych. Naszą szkołą opiekuje się Aslan - Chesapeake bay retriever wraz ze swoim przewodnikiem. Mamy nadzieję, że ich cykliczne wizyty pomogą naszej Szkole i Fundacji wspólnie osiągnąć cel. Projekt polega głównie na cyklicznych wizytach przewodnika z psem w szkole.
Numery telefonów ratunkowych tutaj.
GALERIA