18 kwietnia 2016 roku kolejna, tym razem 15-osobowa, grupa uczniów z klasy I TEK (technik ekonomista) i klasy I TE (technik elektronik) wyjechała na spotkanie z naszymi zachodnimi sąsiadami w ramach współpracy między naszą szkołą, a Carl-Gotthard-Langhans-Schule z Wolfennbüttel w Niemczech. Projekt wspiera od wielu lat Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Po południu dotarliśmy do przepięknie położonego Jugendherberge (schroniska młodzieżowego) w Goslar. Miasto położone jest u podnóża gór Harzu, na które rozciągał się przepiękny widok z naszych okien.
Kolejny dzień spędziliśmy już w Wolfenbüttel na wspólnym zwiedzaniu szkoły oraz podziwianiu zabytków architektury miasta. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w przystani nad rzeką Oker, gdzie gospodarze przygotowali dla nas obiad.
W środę byliśmy z oficjalną wizytą u pani Christiana Steinbrügge, starosty Wolfenbüttel, która po serdecznym powitaniu opowiedziała nam o powiecie. Następnie obejrzeliśmy krótki film nakręcony przez tamtejszą młodzież o ich życiu w Niemczech. Nie zabrakło też dyskusji na aktualne tematy. Dowiedzieliśmy się, że w Wolfenbüttel przebywa 1900 uchodźców, głównie z Syrii, Iraku i Sudanu, w tym 600 osób nieletnich. 80 z nich nie ma ani rodziców, ani innych opiekunów i to oni są pod szczególną opieką powiatu. Popołudnie to wizyta w Wolfsburgu, a dokładnie w Autostadt, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć salony samochodowe wszystkich marek należących do koncerny Volkswagen oraz podziwiać ze statku największe zakłady VW na świecie, których główny budynek ma długość 1,5 km, a pracownicy (w całym zakładzie ok. 70.000) mają do dyspozycji 7000 rowerów, którymi mogą pokonywać odcinki między jednym, a drugim końcem zakładu.
Czwartek to dzień, na który czekało wielu z nas z powodu zaplanowanego wyjazdu do Heide Park w Soltau. Mieliśmy wyjątkowe szczęście, ponieważ było mało zwiedzających i każdy, kto chciał i miał odwagę mógł spróbować swoich sił na wszystkich atrakcjach.
W piątek poznaliśmy miasteczko, w którym mieszkaliśmy. Przed południem odwiedziliśmy zamkniętą w 1988 kopalnię rudy miedzi, cynku, żelaza, srebra i złota. Kopalnia Rammelsberg jako jedyna na świecie pracowała nieprzerwanie przez ponad 1000 lat i została wpisana, podobnie jak starówka Goslar na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po południu wędrowaliśmy malowniczymi uliczkami starego miasta, a później przyszedł czas pożegnania. Niektórzy ze łzami w oczach mówili sobie do zobaczenia. Już 9 maja nasi niemieccy gospodarze odwiedzą nas we Wrześni.
W tym roku w wymianie uczestniczyli:
z klasy 1 TEK (technik ekonomista): Majchrzak Agata, Majchrzak Daria, Mikołajczyk Paulina, Szmyt Patrycja, Konieczny Adam, Lewandowski Maciej, Jasińska Aleksandra, Krzyżanowska Weronika, Zawodny Jakub, Frydryszak Filip, Różalska Klaudia, Adamski Bartosz
z klasy 1 TE (technik elektronik): Cezary Czajka, Wojciech Grzegorek i Piotr Głowacki.
Opiekunami były pani Lidia Kostrzewa i pani Magdalena Kostecka
Relacja z wizyty u pani starosty Wolfenbüttel - kliknij!
GALERIA