Klasa III BTI znowu na języku polskim przedziera się przez ciężką lekturę. Tym razem przyszła pora na „Chłopów" Reymonta, więc doskonała to okazja, by spotkać się z tekstem w miejscu do tego jak najbardziej odpowiednim – w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Konfrontacja przestrzeni literackiej z rzeczywistą – choć stworzoną na użytek skansenu – topografią prawdziwej wsi z całą pewnością pozwoli lepiej zrozumieć realia i sens utworu.
8 maja przypada Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą karykaturę związaną z biblioteką lub z bibliotekarzem. Technika i forma dowolna. Prace należy oddawać do końca kwietnia do biblioteki szkolnej. Do wygrania książka, której autorem są Chris Kyle, Scott McEwen i Jim DeFelice pod tytułem "Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii".
12 marca 2015 roku odbył się finał Wielkopolskich Mistrzostw Ortograficznych "Dyktando o Laur Kantego". Mistrzostwa składają się z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego. Zmagania organizowane są przez III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego, współorganizatorem jest Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Organizator Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Tęcza" uprzejmie informuje, że znane są wyniki tegorocznej edycji Konkursu. Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni dyplomami na szczeblu szkolnym.
Ogłaszamy Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta. Wszyscy zainteresowani recytacją poezji, proszeni są o zgłoszenie się do nauczycieli polonistów do końca marca. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21 kwietnia 2015 roku. Zapraszamy!
Od 2015 roku CKE wprowadziła zmiany w przeprowadzaniu egzaminów maturalnych. Uczniów techników ta modyfikacja dotyka w 2016. Spośród pięciu egzaminów cztery będę przeprowadzane w dzisiejszym kształcie - zmianie ulega jedynie sposób przeprowadzania egzaminu z języka polskiego. Zachęcamy do zapoznania się z opisem przebiegu egzaminów z języka polskiego oraz wykazem obowiązujących lektur (kliknij tutaj!).
Jeśli jesteś uczniem Zespołu Szkół Politechnicznych i chcesz wziąć udział w konkursie głośnego czytania? Wypożycz z biblioteki książkę Melchiora Wańkowicza pt. "Szkice spod Monte Cassino". Wybierz dowolny, ale interesujący Cię fragment, przygotuj się do jak najlepszego przeczytania go. Zgłoś swoją kandydaturę do 4 marca 2015 roku u swojego polonisty lub w bibliotece szkolnej.
Zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję książki. Podziel się swoimi refleksjami na temat książki, która Cię zachwyciła i zachęć innych do przeczytania jej. Podpisane prace (imię, nazwisko, klasa) prosimy przynosić do biblioteki szkolnej lub sali nr 24, do 13 lutego 2015 roku (piątek). Najciekawsze, najoryginalniejsze recenzje zostaną nagrodzone.
Jeśli jesteś uczniem Zespołu Szkół Politechnicznych i masz:
Wykonaj jedyną w swoim rodzaju zakładkę do książki. Technika dowolna. Liczy się pomysł, estetyka wykonania i wygoda w zastosowaniu.
Międzyszkolne Dyktando Ortograficzne "O Złotą Stalówkę" pod patronatem Starosty Wrzesińskiego w tym roku miało jubileuszową, dziesiątą edycję. Zmagania językowe odbyły się 9 grudnia 2014 roku w Zespole Szkół Politechnicznych.
Jak co roku włączyliśmy się w akcję Cała Polska czyta dzieciom. Wiek przedszkolny to czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni, wzbogaca wiedzę o świecie i kształtuje wrażliwość. Dlatego też, kolejny raz, uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych odwiedzili przedszkolaków z "Misia Uszatka" we Wrześni. W ramach akcji czytali dzieciom bajki, a także przygotowali zabawy edukacyjne odpowiednie dla danej grupy wiekowej.
22 października 2014 roku odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego "O złotą stalówkę". Wybrani przez polonistów uczniowie wzięli udział w ortograficznej rywalizacji. Najlepszymi okazali się:
Na obiecywaną jeszcze w ubiegłym roku szkolnym rowerową wycieczkę do Śmiełowa udała się klasa III BTI. Pozostaje to oczywiście w ścisłym związku z lekcjami języka polskiego i niedawnymi spotkaniami z twórczością Adama Mickiewicza. Właśnie leżący u stóp tzw. Szwajcarii Żerkowskiej Śmiełów kojarzy się najsilniej z pobytem wieszcza w Wielkopolsce.
Biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "sleeveface". Wystarczy wybrać okładkę swojej ulubionej książki i sprytnie "wmontować" ją w swoją twarz lub sylwetkę. Zdjęcia należy przesłać drogą elektroniczną na adres: beata.szelagiewicz(at)zspwrzesnia.pl, do 17 października 2014 roku. Komisja powołana przez bibliotekę szkolną wybierze najciekawsze prace, które następnie zostaną umieszczone na stronie, a autorzy otrzymają atrakcyjne nagrody.
Narodowe Czytanie to inicjatywa rozpoczęta w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa i dzieł wybitnych, polskich pisarzy, wzmocnienie tożsamości oraz potrzeby dbania o poprawną polszczyznę. Dwa lata temu cała Polska czytała "Pana Tadeusza", w minionym roku utwory Aleksandra Fredry, natomiast tegoroczna edycja została poświęcona twórczości Henryka Sienkiewicza.