Jak uprawiać "czterolistną koniczynkę"? Szczawik czterolistny, szczawik Deppego (Oxalis tetraphylla, O. deppei), to niewielka roślina potocznie nazywana "czterolistną koniczynką", z którą w rzeczywistości niewiele ma wspólnego. Łączy je tylko podobny kształt liści. To wystarczyło, by szczawik Deppego uważać za roślinę przynoszącą szczęście :). Szczawik jest rośliną bulwiastą, która można uprawiać w doniczce lub na rabacie. Z bulwki wyrastają liście umieszczone na długich ogonkach. Każdy zbudowany jest z czterech zielonych listków ozdobionych bordowobrązową, zygzakowatą linią lub plamką w części wewnętrznej.
Opis:
Szczawik Deppego jest gatunkiem fotonastycznym, czyli zmieniającym ułożenie blaszki liściowej w zależności od intensywności oświetlenia. W ciągu dnia liście są ułożone prawie poziomo i otwarte, wieczorem ustawiają się pionowo i mogą się zamykać wzdłuż nerwu głównego. Kwiaty szczawika czterolistnego pojawiają się pod koniec wiosny i są delikatne, niewielkie. Każdy złożony z5 płatków o barwie różowej lub łososiowo-czerwone z żółtą gardzielą. Tworzą baldaszki na szczycie bezlistnej łodyżki. Ponieważ składają się one z kilkunastu kwiatów, kwitnienie szczawika jest obfite i długotrwałe, mimo iż pojedynczy kwiat jest otwarty tylko jeden dzień.
Roślina osiąga wysokość 25-30 cm. Kwiatostany wyrastają ponad liście. Jeżeli szczawik uprawiany jest w doniczce, kwiaty pojawiają się po ok. 2 miesiącach od posadzenia. Rosnące na rabacie zakwitają pod koniec czerwca. Szczawik jest odporny na choroby, ale bywa atakowany przez mszyce.
Uprawa:
Szczawik Deppego można uprawiać na rabacie lub w doniczce. Bulwki sadzi się płytko, ok. 3 cm pod powierzchnią ziemi, zachowując podobna odległość między bulwkami. W doniczce można sadzić gęściej. Roślina wymaga przepuszczalnej, żyznej, umiarkowanie wilgotnej gleby ogrodowej, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Roślinę należy systematycznie podlewać, aby utrzymać stałą wilgotność podłoża. Gdy pojawią się pąki kwiatowe, trzeba rozpocząć nawożenie. Wskazane jest stosowanie nawozu do roślin kwitnących lub innego o dużej zawartości potasu i fosforu. Ponieważ szczawik wymaga umiarkowanego nawożenia, zaleca się stosowanie nawozu w dawce określonej przez producenta, ale co 2-3 tygodnie. Ostatni zabieg powinien być przeprowadzony nie później niż w połowie sierpnia.
Po zwarzeniu liści przez pierwsze przymrozki bulwki należy wykopać, wysuszyć i porozdzielać. Tak przygotowane przechowuje się w pomieszczeniu w temperaturze ok. 10oC. Roślinom hodowanym w doniczkach należy również zapewnić okres spoczynku.
Mrozoodporność:
Roślina nie jest odporna na mróz i nie może zimować w gruncie.
Rozmnażanie:
W naszych warunkach szczawiki nie zawiązują nasion. Rozmnażać je można tylko przez bulwki przybyszowe, których wytwarzają bardzo dużo.
Zastosowanie:
Ogrody przydomowe, balkony, tarasy, parapety okienne, kompozycje roślinne, dekoracja pomieszczeń.
GALERIA