W dniach 17 i 18 kwietnia 2015 roku Filip Górski, uczeń klasy III TA (technik architektury krajobrazu), wziął udział w XXXIX Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do eliminacji okręgowych olimpiady, w bloku Architektura Krajobrazu, przystąpiło 25 uczestników. Po rozwiązaniu testu z wiedzy teoretycznej oraz wykonaniu zadań części praktycznej jury wyłoniło zwycięzców konkursu. Filip osiągnął duży sukces zajmując II miejsce, tym samym kwalifikując się do etapu centralnego olimpiady.
Las – rosną w nim wysokie drzewa, gęste krzewy oraz paprocie, żyją rozmaite zwierzęta. Taki obraz znamy wszyscy. Zanim jednak drzewa osiągną dojrzałą formę muszą rosnąć minimum kilkadziesiąt lat. Przekonali się o tym uczniowie trzech klas kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu, którzy przy wsparciu kolegów z klasy I TM (technik mechanik), zwiedzali szkółkę leśną w Jarocinie oraz mieli okazję zasadzić fragment lasu w Leśnictwie Sarnice koło Miłosławia.
Jak uprawiać "czterolistną koniczynkę"? Szczawik czterolistny, szczawik Deppego (Oxalis tetraphylla, O. deppei), to niewielka roślina potocznie nazywana "czterolistną koniczynką", z którą w rzeczywistości niewiele ma wspólnego. Łączy je tylko podobny kształt liści. To wystarczyło, by szczawik Deppego uważać za roślinę przynoszącą szczęście :). Szczawik jest rośliną bulwiastą, która można uprawiać w doniczce lub na rabacie. Z bulwki wyrastają liście umieszczone na długich ogonkach. Każdy zbudowany jest z czterech zielonych listków ozdobionych bordowobrązową, zygzakowatą linią lub plamką w części wewnętrznej.
W dniu 26 lutego 2015 roku uczniowie klasy III TA (technik architektury krajobrazu) - Nikoletta Górska i Filip Górski, wzięli udział w warsztatach projektowych podczas Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Warsztaty miały na celu wykonanie projektu koncepcyjnego ogrodu przy zabudowie miejskiej w Warszawie. Uczestnicy zostali podzieleni na pięcioosobowe zespoły, a każda z grup miała do dyspozycji planszę z nadrukiem przedstawiającym plan ogrodu oraz nożyczki i nalepki roślin do wycięcia.
Mimo iż jest jeszcze kalendarzowa zima, architekci krajobrazu zaczynają już myśleć o wiośnie. W związku z tym poczyniliśmy przygotowania do sezonu i wykonaliśmy pierwsze prace. Zaczęliśmy od przesadzenia roślin uprawianych w pracowniach architektury krajobrazu oraz wysiewu nasion roślin, którymi zamierzamy późną wiosną upiększyć teren wokół szkoły. Stęsknieni za pracą w terenie oraz zainspirowani wycieczką do palmiarni i zoo postanowiliśmy stworzyć namiastkę ogrodu – założyliśmy miniogródki w szkle. Tymczasem - byle do wiosny!
W lutym 2015 roku uczniowie kl. I, II i III kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu, a także kilka osób z klas o innych profilach, zwiedzali wyjątkowe miejskie tereny zieleni – Palmiarnię Poznańską oraz Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Podczas lekcji w palmiarni poznali ciekawe gatunki roślin pochodzące z najdalszych stron świata oraz usłyszeli wiele porad dotyczących roślin uprawianych w domu. Natomiast w zoo, w czasie specjalnego wykładu, została przybliżona im wiedza dotycząca mieszkańców Starego zoo, a w szczególności hodowanych tam gadów.
12 lutego 2015 roku, w czasie spotkania z rodzicami, uczniowie klas technik architektury krajobrazu będą udzielać porad ogrodniczych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stoisko przy pokoju nauczycielskim w nowym budynku.
Być może nie wszyscy wiedzą, że Zespół Szkół Politechnicznych opiekuje się zabytkowym cmentarzem protestanckim w Sokolnikach. Co roku uczniowie naszej szkoły, pod okiem pana Jacka Pluty i nauczycieli architektury krajobrazu, porządkują poszczególne groby oraz cały teren cmentarza. W tym roku zajęli się tym uczniowie klas 2 TA oraz 3 elo. Zachęcam do obejrzenia zdjęć z Sokolnik.
W niedzielę 7 września 2014 roku dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych uczestniczyli w Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w Nekli. Szkołę reprezentował ponadto poczet sztandarowy. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu przygotowali oraz przeprowadzili wraz z nauczycielami konkurs ekologiczny. Dobra odpowiedź nagradzana była sadzonką drzewa lub krzewu ozdobnego.