Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej zaprosił uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni na dziesiątą już edycję RoboDay. Wydarzenie rozpoczęło się 22 maja 2015 roku o godz. 10.00 w Centrum Wykładowym Politechniki przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu. Dzień ten stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z uczelnią, porozmawiania ze studentami, a także wysłuchania prelekcji oraz wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych. Podczas tegorocznego RoboDay poza wyścigami robotów typu Line Follower odbyły się również pokazy robotów-niespodzianek. Te ostatnie zostały wykonane przez studentów II roku Wydziału Informatyki. Odbyły się również ciekawe konkursy z nagrodami.
RoboDay od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Gospodarzami, jak zwykle, byli studenci II roku informatyki, a wśród nich absolwentka naszej klasy technik ekonomista sprzed dwóch lat, Małgorzata Janicka. Gosia i jej koleżanka z roku Magdalena Dzięcielska były przewodniczkami po najciekawszych miejscach politechniki. Młodzież z klas: I TE (technik elektronik) i I TI (technik informatyk) oraz przedstawiciele klas II TE i III TI odwiedziła Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki, uczestniczyła w zajęciach w Laboratorium Inżynierii Komputerowej, na których programowali. Utworzyli dwie drużyny i wystartowali w konkursach.
Byliśmy bardzo dumni, gdy dowiedzieliśmy się, że robot do sortowania Skittlesów zbudowany przez drużynę Małgorzaty Janickiej zwyciężył w kategorii „Robot-niespodzianka".
Mamy nadzieję, że wycieczka zaowocuje wśród uczniów ZSP wzrostem zainteresowania studiowaniem na wydziale Informatyki Politechniki Poznańskiej.
RoboDay to cykliczne wydarzenie popularnonaukowe skierowane dla studentów, uczniów i nauczycieli. Głównym celem jest nauka kreatywnego myślenia i działania. Funkcjonująca w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej Akademia Kreatywnego Działania poprzez zastosowanie autorskiego systemu szkolenia dra Rafała Klausa organizuje co roku RoboDay, jako podsumowanie semestralnej pracy studentów II roku informatyki. Studenci zdobywają umiejętności pracy zespołowej, twórczego kreatywnego myślenia, w szczególności w zakresie projektowania, wykonania i uruchamiania systemów mikroprocesorowych, budowy prostych robotów z systemem mikroprocesorowym, tworzenia dokumentacji techniczno-rozruchowej. Podczas RoboDay dzielą się swoimi doświadczeniami z zaproszonymi nauczycielami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Tego dnia odbywają się pokazowe laboratoria, wykłady, konkursy, zawody i pokazy robotów.
Opiekunami uczniów w trakcie RobotDay była panie: Barbara Nowak i Iwona Pawlaczyk.
GALERIA