Uczniowie klasy II TAI (technik informatyk) dołączyli w tym roku do grona uczestników "Wikiprojektu powiat wrzesiński". W trakcie zajęć pod kierunkiem pana Rafała M. Sochy nauczyli się edytować Wikipedię – największą na świecie encyklopedię, a także dodawać materiały na wolnych licencjach do repozytorium multimediów Wikimedia Commons. Podjęli się też stworzenia nowych artykułów o powiecie wrzesińskim, które po recenzji redaktorów projektu będą dostępne dla wszystkich. W podziękowaniu za ich pracę otrzymali od Stowarzyszenia Wikimedia Polska koszulki, książki, torby i inne ciekawe materiały dotyczące Wikipedii.
W kończącym się roku szkolnym Zespół Szkół Politechnicznych już po raz czwarty uczestniczył w programie "Szkoła z klasą 2.0". W poprzednich edycjach, na zakończenie rocznej pracy z wdrażania technologii informacyjno-komunikacyjnej organizowaliśmy Festiwal 2.0, na którym pokazywaliśmy nasz dorobek. W tym roku, z uwagi na dziesiątki egzaminów zawodowych, które przez cały czerwiec odbywają się w naszej szkole, zmuszeni jesteśmy do przyjęcia formy wirtualnej. W imieniu uczniów i nauczycieli realizujących ciekawe projekty, zapraszamy na internetową platformę (kliknij!), gdzie prezentujemy nasze osiągnięcia...
Od 8 do 12 czerwca 2015 roku klasa III ATI (technik informatyk) pod opieką pana Dariusza Mordala i pana Pawła Grześkowiaka brała udział w praktykach laboratoryjnych na Politechnice Poznańskiej, w ramach projektu "Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe". To projekt systemowy realizowany w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 9.2). Liderem w projekcie jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, partnerem Politechnika Poznańska.
Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej zaprosił uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni na dziesiątą już edycję RoboDay. Wydarzenie rozpoczęło się 22 maja 2015 roku o godz. 10.00 w Centrum Wykładowym Politechniki przy ul. Piotrowo 2 w Poznaniu. Dzień ten stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z uczelnią, porozmawiania ze studentami, a także wysłuchania prelekcji oraz wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych. Podczas tegorocznego RoboDay poza wyścigami robotów typu Line Follower odbyły się również pokazy robotów-niespodzianek.
W dniach od 4 do 8 maja 2015 roku klasa III BTI (technik informatyk) pod opieką panów Łukasza Fimiaka i Witolda Michalaka brała udział w praktykach laboratoryjnych na Politechnice Poznańskiej, w ramach projektu "Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe". To projekt systemowy realizowany w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Działanie 9.2). Liderem w projekcie jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, partnerem Politechnika Poznańska.
21 marca 2015 roku grupa uczniów z klasy II BTI (technik informatyk) i II TB (technik budownictwa) wraz z panem dyrektorem Bogdanem Nowakiem, panią pedagog Katarzyną Pacochą, panią Małgorzatą Kurkowską i panem Robertem Indułą przygotowali stoisko na targi edukacyjne, które odbyły się na hali sportowej w Gimnazjum im. Adama Borysa w Witkowie. Zespół Szkół Politechnicznych miał okazję przedstawić ofertę edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 - dotychczasowe kierunki, jak również nowy zawód: monter mechatronik.
Dnia 26 marca 2015 roku odbył się w naszej szkole finał 2 edycji konkursu "Potyczki Informatyczne". Konkurs odbywał się dwuetapowo - w etapie szkolnym 10 marca 2015 roku brało udział 50 uczniów z gminy Września, Miłosław, Pyzdry, Nekla, Kołaczkowo. Etap ten polegał na rozwiązaniu testu on-line na platformie edukacyjnej Moodle i obejmował 30 niełatwych pytań, których autorami byli nauczyciele przedmiotów informatycznych. Test ten trwał 45 minut i dzięki niemu, wybranych zostało najlepszych dziesięciu gimnazjalistów.
Zespół nauczycieli przedmiotów informatycznych dnia 17 marca 2015 roku zorganizował lekcję otwartą "Montaż komputerów osobistych" dla uczniów gimnazjum. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością. Uczniowie przy pomocy starszych kolegów z klas informatycznych naszej szkoły mogli zapoznać się z elementami budowy komputera, jak również mogli zapoznać się jak w szybki sposób można złożyć komputer. Zapraszamy na kolejną lekcję "Tworzenie własnej przeglądarki internetowej", która odbędzie się 19 marca.
Już za dwa tygodnie startują III Zawody IT Szkoły w Programowaniu - zawody rozpoczną się dokładnie 21 marca 2015 roku (sobota) o godzinie 12:00 i potrwają do 4 kwietnia. Rejestracja zawodników możliwa jest pod adresem: http://itszkola.knma.edu.pl. Więcej informacji można znaleźć na powyższej stronie lub na https://www.facebook.com/itszkola?ref=hl.
Zapraszamy do udziału w konkursie pt. "Telefonem ucz się i odkrywaj świat". To już piąta wspólna zabawa dotycząca nowych technologii w ramach "Edukacji z Panem TIK'iem", a będąca inicjatywą Polskiego Biura ECDL. Szczegóły na stronie organizatora. Zapraszamy również na funpage konkursu.
W załączeniu:
Kolejny raz uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych wezmą udział w Dniu Bezpiecznego Internetu. Tym razem hasłem przewodnim informatycznych zajęć, które odbędą się w ostatnim tygodniu przed feriami, będzie "Trzęsienie danych". Na lekcjach uczniowie zmierzą się z grą o tej właśnie nazwie, przygotowaną przez Fundację Panoptykon (kliknij, aby zobaczyć!). Będą też mogli obejrzeć filmy, które uczulają na zagrożenia płynące z Internetu i podyskutować na temat niebezpieczeństw związanych z gromadzeniem informacji i ich kojarzeniem na masową skalę (przejdź na stronę z filmami!).
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym! Konkurs będzie trwał od 2 lutego do 15 maja, natomiast rozstrzygnięcie konkursu pojawi się 1 czerwca na stronie internetowej. Prace konkursowe należy umieszczać na stronie www.zspgaleria.za.pl (kliknij tutaj!) - najlepsze zostaną nagrodzone! Stawiamy na estetykę wykonania i oryginalność. Wszystkie istotne informacje znajdziecie w regulaminie, dostępnym na stronie konkursowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości pytania prosimy kierować do Kasi Nowak lub Dominiki Spławskiej (kl. II BTI), oraz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Opiekunem konkursu jest pan Robert Induła.
Już wkrótce uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych będą mogli zaprezentować wykonane samodzielnie zdjęcia w kolejnej edycji szkolnego konkursu fotograficznego. Zdjęcia będą oceniane w następujących kategoriach: makro, krajobraz, zachód/wschód, architektura, photoshop, portret/człowiek, czarno-białe, przyroda, zdjęcia nocą, zwierzęta. Dorobek zeszłorocznej edycji konkursu można zobaczyć przechodząc do galerii (kliknij tutaj!). Organizatorem konkursu jest pan Robert Induła.
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów gimnazjów z gminy Września, Miłosław, Pyzdry, Nekla i Kołaczkowo do udziału w 2 edycji konkursu "Potyczki Informatyczne", który poświęcony jest zagadnieniom z zakresu oprogramowania biurowego, systemów operacyjnych, urządzeń techniki komputerowej, algorytmów oraz stron internetowych.
Co roku 15 stycznia obchodzony jest Dzień Wikipedii, nieformalne święto twórców i sympatyków największej encyklopedii w dziejach ludzkości. Z tej okazji dziękujemy wszystkim uczniom i absolwentom Zespołu Szkół Politechnicznych, którzy w ramach Wikiprojektu Powiat wrzesiński niestrudzenie piszą, poprawiają i rozbudowują hasła Wikipedii, tworząc wolny dostęp do wiedzy dotyczącej naszego regionu. Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku. Obecnie zarządzana jest przez organizację non-profit Wikimedia Foundation.