4 grudnia 2014 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu uczennice z klasy II TB (technik budownictwa) Lidia Andrzejewska, Wiktoria Kasprolewicz, Julita Michalska i Marta Świtek, reprezentujące liderów szkolnych akcji oraz koordynator pani Beata Szelągiewicz wzięły udział w szkoleniu dla szkół uczestniczących w kampanii "Drugie Życie". Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie i koordynatorzy poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia.
"Takie spotkanie to najlepszy sposób na obalenie mitów i stereotypów, które narosły wokół transplantacji. Wiele szkół, które dostały się w tym roku do naszej akcji, bierze w niej udział po raz pierwszy. To dla mnie wyzwanie i motywacja, by tych młodych ludzi uświadamiać, by z nimi rozmawiać i odpowiadać na wszystkie, nawet te najtrudniejsze pytania." – powiedział dr hab. n. med. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w województwach wielkopolskim i lubuskim, główny ekspert medyczny kampanii "Drugie życie".
Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. Po raz pierwszy uczniowie i ich nauczyciele mogli wysłuchać historii Damiana, który czeka na przeszczep rodzinny. Sam Damian wie, że przeszczep, to dla niego jedyny sposób, aby normalnie żyć. Z kolei mama Damiana jest pewna, że wszystko się uda, że wspólnie z synem pomyślnie przejdą wszelkie procedury przygotowawcze do przeszczepu – "Jest dla mnie naturalne, że matka chce pomóc swojemu dziecku odzyskać zdrowie i ratować jego życie, dlatego decyzja o oddaniu mu swojej nerki była natychmiastowa, pozbawiona wszelkich wątpliwości. Najważniejsze dla mnie jest jego zdrowie i życie."
Organizowane w Poznaniu szkolenie było integralną częścią kampanii "Drugie Życie". Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymali podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.