Przez cały listopad chętni ze wszystkich krajów mogli wziąć udział w wyzwaniu literackim National Novel Writing Month (Międzynarodowy Miesiąc Pisania Powieści), zwanym potocznie NaNoWriMo. Z takim pomysłem wyszedł w San Francisco Chris Baty, w 1999 roku. Wtedy w NaNoWriMo wzięło udział 21 pisarzy. Z czasem jednak popularność tej inicjatywy zaczęła wzrastać i wyszła poza Stany Zjednoczone, m.in. dzięki Internetowi. W związku z tym, każdy, kto chciał, mógł spróbować swoich sił.
Zadaniem uczestników jest napisanie powieści (obowiązuje zasada - "To, co uznajesz za powieść, jest powieścią") o dowolnej tematyce i w dowolnym języku. Powieść ma powstać w ciągu trzydziestu dni - od 1 do 30 listopada i powinna liczyć minimum pięćdziesiąt tysięcy słów. Celem NaNoWriMo jest zmotywowanie uczestników do systematycznego pisania, doskonalenia umiejętności tworzenia fabuły, radzenia sobie z blokadami pisarskimi oraz wyrobienie bazy, w oparciu o którą można później pisać więcej i to znacznie lepszych powieści. Podczas trwania tego wyzwania wielu bardziej znanych pisarzy tworzy tak zwane "pep talks", które mają motywować uczestników do kontynuowania pracy, mimo trudności, jakie adepci sztuki pisarskiej i nie tylko, mogą napotkać na swojej drodze.
W tym roku z tym wyzwaniem literackim zmierzyli się, i wyszli zwycięsko z tej próby, uczniowie z IV TI (technik informatyk) - Filip Ulanowski oraz Andrzej Szablewski - którzy w dowód uznania zostali uhonorowani certyfikatami. Ich prace będzie można znaleźć w Internecie. Gratulujemy!
(artykuł napisany przy współudziale Filipa Ulanowskiego)