Dnia 22 maja 2019 roku klasa III mmo (monter mechatronik, operator obrabiarek skrawających) pod opieką nauczycieli PCEZ pana Piotra Domżalskiego i pana Tomasza Zajdy wzięli udział w wycieczce do firmy Flex.
Spółka Flex Films Europa sp. z o.o. należy do grupy spółek Uflex Group działających na rynku wyrobów z tworzyw sztucznych. Głównym przedmiotem prowadzonej przez spółkę działalności jest produkcja wysokiej klasy folii poliestrowej metalizowanej i holograficznej lub o gładkiej fakturze. Produkowana przez spółkę folia jako półprodukt trafia do producentów m.in. opakowań do artykułów spożywczych i farmaceutycznych.
Podczas wizyty w fabryce Flex Films Europa uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych mieli okazję zobaczyć następujące maszyny:
Ponadto uczniowie mieli możliwość podejrzeć procesy produkcji folii, metalizacji folii oraz proces pakowania.
W procesie produkcji folii sypki granulat przechodzi proces krystalizacji i suszenia, a następnie roztapiania do uzyskania jednolitej masy (temperaturę potrzebną do roztopienia uzyskuje się za pomocą cieczy termalnej podawanej do wytłaczarek poprzez system rur). W dalszej kolejności następuje wytłaczanie jednolitej masy PET i podawanie uformowanej masy z matryc na rolki chłodzące (formowanie ciągłego arkusza). Następnie dochodzi do rozciągania foli wzdłuż jednej osi, a później rozciąganie folii wzdłuż drugiej osi. Gotowa rolka folii jest przycinana do wymaganej długości i nawijana na rolki.
Proces metalizowania folii odbywa się w tzw. metalizerze. Polega on na tym, iż w wysokiej próżni odparowywane jest aluminium, które w wyniku kondensacji osadza się na folii. Aluminium do metalizera dostarczane jest w postaci prętów aluminiowych.
W procesie pakowania gotowego produktu na obszarze magazynu następuje owijanie rolek folią ochronną, pakowanie ich na palety, a następnie załadunek na samochody ciężarowe.
Ponadto uczniowie zwiedzili laboratorium firmy Flex, w którym wzięli udział w badaniu próbki folii poliestrowej na wytrzymałość na zrywanie.
Po zwiedzaniu organizatorzy zaproponowali warsztaty, w ramach których uczniowie podzieleni w grupy mogli bliżej przyjrzeć się próbką różnych folii i ocenić ich parametry fizyczne metodą organoleptyczną dodatkowo zdobywając wiedzę na temat ich przeznaczenia.
Na koniec warsztatów uczestnicy zmierzyli się z problemem zaplanowania produkcji pod względem maksymalnego obciążenia linii oraz minimalnych odpadów.
Dwa najbardziej zaangażowane zespoły zostały uhonorowane upominkami.
Na zakończenie wycieczki dla wszystkich uczestników była zasłużona pizza.
(opis został sporządzony w oparciu o informacje dostarczone od pana Damiana Staniszewskiego pełniącego funkcję Administration Executive Officer w firmie Flex)
GALERIA