Miło nam poinformować, że uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych – Jakub Górski z kl. II TE (technik elektronik), Piotr Baranowski, Konrad Szczepaniak i Mikołaj Kowalczyk z kl. II ATI (technik informatyk) – zajęli I miejsce w województwie wielkopolskim, w olimpiadzie Cyberskiller Challenge Poland, w której sprawdzana jest wiedza i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. Finał ogólnopolski planowany jest na 16 kwiecień 2021 roku w Lublinie. Opiekunami konkursu są pan Rafał Mikołajczak i pan Rafał M. Socha.
Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był inny niż poprzednie – wszystko działo się zdalnie. Wraz z uczniami z klasy informatycznej – I TAI – wspieraliśmy sztab w Kołaczkowie, dla którego uczniowie podczas zajęć z grafiki komputerowej przygotowali animacje, które zostały wykorzystane do emisji programu na żywo. W imieniu swoim jako opiekuna oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie, pana Mariusza Gomulskiego serdecznie dziękuję za poświęcenie swojego czasu na przygotowanie wielu wspaniałych grafik i animacji.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
W listopadzie 2020 roku odbył się etap szkolny ogólnopolskiego konkursu Cyberskiller Challenge Poland, w którym sprawdzana jest wiedza i umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa. W etapie wojewódzkim Zespół Szkół Politechnicznych reprezentował będzie aż czteroosobowy zespół w składzie: Jakub Górski z kl. II TE (technik elektronik) oraz Piotr Baranowski, Konrad Szczepaniak i Mikołaj Kowalczyk z kl. II ATI (technik informatyk). Opiekunami konkursu są pan Rafał Mikołajczak i pan Rafał M. Socha.
Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają. Często jednak powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. W tym roku Uniwersytet Warszawski jest organizatorem już siódmej edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Przystąp do olimpiady i na etapie szkolnym napisz esej, stwórz film, fotoreportaż lub fotokast na jeden z podanych tematów. Uczniowie zainteresowani udziałem we współzawodnictwie proszeni są o zgłaszanie się mailowo do dnia 23 października 2020 roku, do pana Rafała M. Sochy – rafal.socha(at)zspwrzesnia.pl. Więcej informacji o konkursie...
Zapraszamy do udziału w V Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Tegoroczne współzawodnictwo odbędzie się pod hasłem "Kino i twórcy patrzą w lustro: autotematyzm i autobiografizm". Etap szkolny zostanie rozegrany w dniu 19 listopada 2020 roku. Zadaniem uczniów będzie rozwiązanie testu on-line. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się mailowo do dnia 23 października, do pana Rafała M. Sochy – rafal.socha(at)zspwrzesnia.pl. Więcej informacji o olimpiadzie...
Informuję, że szkoła została zgłoszona do Olimpiady Ogólnopolskiej Cyberskiller Challenge Poland. Jest to konkurs wiedzy i umiejętności z cyberbezpieczeństwa. Główną ideą konkursu jest zwiększenie świadomości uczniów, a w związku z tym i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Wszystkich chętnych uczniów proszę o zarejestrowanie się na stronie cscs.pl i pobranie informacji wstępnych: www.cscs.pl/Handbook_uczestnika.pdf
Etap szkolny VII edycji konkursu "Potyczki Informatyczne" dla uczniów szkół podstawowych odbył się 27 lutego 2020 roku, brało w nim udział 49 uczniów z gminy Września i Nekla. Etap ten polegał na rozwiązaniu testu on-line na platformie edukacyjnej. Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną.
Polskie Centrum Programu "Safer Internet" zaprasza na darmowe szkolenie "Bezpieczeństwo online – no raczej!", organizowane przez Facebooka, podczas którego uczniowie i nauczyciele będą mogli dowiedzą się, jak bezpiecznie poruszać się po sieci. Spotkanie w formie webinaru potrwa ok. 45 minut i będzie dostępne stronie Przestrzeń from Facebook, a jego premierę zaplanowano na czwartek, 21 maja 2020 roku o godz. 14:30.
Uczniowie technikum informatycznego (obecnie są już absolwentami) – Bartosz Adamczyk i Paweł Dopierała zajęli pierwsze miejsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych, Blok A – pomysł ekologiczny i tym samym uzyskali tytuł finalisty, co daje im zwolnienie z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk. Praca jaką wykonali to „FLODA – elektroniczna pomoc przy pielęgnowaniu roślin”. Uczniowie wykonali urządzenie monitorujące parametry roślin, które są przesyłane do bazy danych i wyświetlane na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Gratulujemy!
Już po raz czwarty patronem konkursu "Potyczki Informatyczne", organizowanego przez Zespół Szkół Politechnicznych dla uczniów szkół podstawowych, jest Polskie Towarzystwo Technologii i Mediów Edukacyjnych, działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Towarzystwo skupia naukowców z wielu ośrodków akademickich w kraju i od 25 lat zajmuje się najnowszymi technologiami oraz edukacją medialną. Towarzystwo jest także fundatorem cennej nagrody dla jednego z uczestników konkursu. Prezesem organizacji jest prof. dr hab. Wacław Strykowski. Więcej o towarzystwie...
W niedzielę 23 lutego 2020 roku uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie Code for Green uczestniczyli w warsztatach na Politechnice Poznańskiej. Na zajęciach praktycznych można było sterować robotami KUKA, poznać sposoby sterowania robotów mobilnych, nauczyć się technik pomiarowych czy poznać IoT – czyli jak sterować zdalnie urządzeniami za pomocą Internetu rzeczy.
Dokładnie 20 lutego 2020 roku mija 10 lat realizacji w Zespole Szkół Politechnicznych "Wikiprojektu Powiat wrzesiński". Dzięki działaniom podejmowanym przez kolejne roczniki uczniów z klas technik informatyk, największa encyklopedia na świecie wzbogaciła się o liczne artykuły opisujące powiat wrzesiński, w szczególności o miejscach godnych uwagi, zabytkach, historii, geografii, przyrodzie oraz ludzi z nim związanych.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternet.pl.
10 stycznia 2020 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, odbył się etap okręgowy IV Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. W konkursie wzięło udział dwóch uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych: Stanisław Roszkowiak oraz Oskar Wąsiewicz z klasy IV TI (technik informatyk). Uczestnicy musieli rozwiązać test zawierający 40 pytań zamkniętych, a także opisać obejrzany film oraz zaprezentowany plakat filmowy.
W związku z powołaniem przez Wojewodę Wielkopolskiego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, Wielkopolski Kurator Oświaty zaprasza rodziców, nauczycieli, pedagogów i psychologów do uczestnictwa w konferencji pn.: Dzieci i młodzież w sieci. Funkcjonowanie i przeciwdziałanie zagrożeniom. Wydarzenie odbywa się w Dniu Bezpiecznego Internetu (DBI), którego ideą jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu. Program konferencji tutaj!
Już niedługo odbędzie się VII edycja konkursu "Potyczki Informatyczne" dla uczniów szkół podstawowych z gminy Września, Miłosław, Pyzdry, Nekla i Kołaczkowo. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Politechnicznych. Szczegóły w regulaminie – kliknij tutaj! Zgłoszenia uczestników dokonują wyłącznie opiekunowie – do 21 lutego 2020 roku na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przewidziano cenne nagrody. Serdecznie zapraszamy do udziału!
Uczniowie klasy II TI (technik informatyk) Jakub Kamiński i Stanisław Ćwierkiewicz uczestniczyli w piątek 13 grudnia 2019 roku w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Mediach. Konkurs odbył się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który mieści się w Kampusie Morasko. Uczestnicy olimpiady rozwiązali test składający się z 40 pytań oraz mieli możliwość zapoznania się z infrastrukturą wydziału, na którym kształcą się przyszli twórcy mediów elektronicznych.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Paweł Kapela z klasy II TI (technik informatyk) został stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uroczystość wręczenia stypendium odbyła się w miniony czwartek 12 grudnia 2019 roku w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Paweł znalazł się wśród osiemdziesięciu czterech osób z Wielkopolski (uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci), którzy zostali docenieni za swoje osiągnięcia naukowe (konkursy, olimpiady, projekty badawcze itp.) w ubiegłym roku szkolnym i akademickim.
Szesnaścioro uczennic i uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych wzięło udział w etapie szkolnym tegorocznej IV Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Trzech z nich zakwalifikowało się do etapu okręgowego. Są to: Jakub Nowaczyk, Stanisław Roszkowiak oraz Oskar Wąsiewicz – wszyscy z klasy IV TI (technik informatyk). Organizatorem konkursu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.