Jak co roku, uczniowie klas czwartych odwiedzają Częstochowę, by tam – w jasnogórskim sanktuarium – odbyć swoje osobiste rekolekcje i przed najważniejszym dla Polaków wizerunkiem Matki Boskiej złożyć uroczyste zawierzenie własnej dorosłości. Istotnym momentem tego dnia jest także droga krzyżowa na klasztornych wałach, której zwykle przewodniczą uczący młodzież księża.
Nauczyciele Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni – pani Aneta Sarbinowska-Murawiecka i pani Marlena Czyż – są współautorami „Leksykonu wiedzy o społeczeństwie dla uczniów, maturzystów i studentów”, który ukazał się w tym roku pod redakcją prof. zw. dra hab. Zbigniewa Bloka. Książkę opublikowało Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
9 grudnia 2016 roku odbył się już czwarty finał Supermaturzysty z wiedzy o społeczeństwie. Po raz trzeci gościliśmy w Zespole Szkół w Nowym Folwarku. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych spróbowali swych sił w rozwiązywaniu arkusza maturalnego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II TEK (technik ekonomista): Bartosz Adamsk, Filip Frydryszak, Jakub Zawodny, Klaudia Różalska, Klaudia Mikołajczak, Agata Majchrzak, Dominika Kałużna, Laura Gotowska, Natalia Kubiaczyk.
Od ośmiu lat nasza szkoła współpracuje z poznańskim oddziałem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Efektem tej współpracy są cykliczne wykłady z historii najnowszej Polski prowadzone przez pana Jarosława Burchardta i wystawy tematyczne. Ostatni wykład odbył się 18 listopada 2016 roku, uczestniczyły w nim klasy I TI (technik informatyk) i I TB (technik budownictwa). W listopadzie mamy okazję zwiedzać kolejny już raz wystawę "Zaplute karły reakcji" eksponowaną w holu szkoły przy pokoju nauczycielskim.
W czwartek 3 listopada 2016 roku nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Rodzinie. Po raz pierwszy rywalizacja odbywała się w dwuosobowych drużynach. Każda para miała do rozwiązania test jednokrotnego wyboru, który zawierał 30 pytań z prawa cywilnego i kościelnego. Pytania dotyczyły m.in. zawierania małżeństwa, stwierdzania nieważności małżeństwa, rozwodów, separacji, przysposobienia i alimentacji dziecka. Do I etapu szkolnego przystąpiło 27 drużyn.
Już po raz dziesiąty delegacja naszej szkoły - pani Marlena Czyż i pan Jacek Pluta oraz poczet sztandarowy w składzie Eryk Szalbierz, Natalia Kwapińska i Ada Owczarzak - brała udział w Sejmiku Szkół Karpackich w Białymstoku w dniach 8-10 września 2016 roku. Gospodarzem tegorocznego spotkania był Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa.