W dniach 22-24 maja w Cesson-Sévignéwe Francji odbywały się obchody DNIA EUROPY, w którym uczestniczyła delegacja z Zespołu Szkół Politechnicznych. Organizatorem była szkoła Lycée Saint Etienne, która zaprosiła do udziału w obchodach szkoły z Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Czech oraz Polski.
Program spotkania obejmował m.in. podsumowanie długoletniej współpracy szkół w ramach projektów europejskich (Comenius, Leonardo, Erasmus, Leonardo VETPRO, wymiana uczniowska, praktyki zawodowe dla uczniów, wizyty szkoleniowe dla nauczycieli), a także zebranie i wypracowanie nowych pomysłów na wspólne działania w kolejnych latach. Udział szkół w ww. projektach umożliwia uczniom poznanie nowych krajów i kultur, zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą i doskonalenie znajomości języków obcych. Projekty są finansowane przez Narodową Agencję Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, program „Uczenie się przez całe życie".
Delegacja z Zespołu Szkół Politechnicznych uczestniczyła w rozmowach na temat propozycji organizowania praktyk zawodowych dla uczniów ze szkołami z Austrii i Czech oraz szkoleń dla nauczycieli m.in. we Francji i w Hiszpanii. Takie spotkania mogłyby być dobrą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów na temat metod kształcenia zawodowego oraz współpracy szkół z pracodawcami. Ponadto ustalono, że nasza szkoła będzie kontynuowała realizację projektu Comenius ze szkołami z Niemiec, Hiszpanii i Francji, a od roku 2015 również ze szkołą z Czech.
Podsumowaniem obchodów DNIA EUROPY było podpisanie przez wszystkie szkoły protokołu dokumentującego zawiązanie współpracy oraz odsłonięcie tablic pamiątkowych wszystkich szkół.
Anna Adam
Magdalena Kostecka
W dniu 22 lutego 2013 grupa uczniów biorących udział w projekcie „Students teach students the world of recycling" prowadzonego w ramach programu Comenius, odwiedziła przedsiębiorstwo „SlamPoland" w Ostrowie Wielkopolskim. Firma zajmuje się zbieraniem, transportem i odzyskiem następujących odpadów: płyty CD i DVD oraz opakowania po płytach, papier i tektura, stal i żelazo. Uczniowie zwiedzili linię produkcyjną oraz zaznajomili się z zasadami funkcjonowania przeprowadzania odzysku odpadów.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie (w dn. 25 lutego 2013) była spółka RECYKL S.A. w Śremie, która zajmuje się odzyskiem i recyklingiem zużytych opon. Uczniowie poznali proces odzyskiwania odpadów od momentu dostarczenia opon do przedsiębiorstwa, aż do uzyskania granulatu. Wiedzę, którą zdobyli dzięki wizycie w fabryce, mogli zaprezentować podczas pierwszego spotkania szkół partnerskich w Niemczech.
W dniach od 11 do 15 marca 2013 sześcioro uczniów ZSP (Dawid, Mateusz, Kamil, Marcin, Damian i Mateusz) wraz z p. Anną Adam i p. Magdaleną Kostecką uczestniczyło w pierwszym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu „Students teach students the world of recycling" (program „Comenius – Uczenie się przez całe życie" Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji). Spotkanie miało miejsce w Niemczech, a dokładnie w miejscowości Hennigsdorf. Oprócz naszych uczniów brali w nim udział także Francuzi, grupa Hiszpanek oraz oczywiście gospodarze spotkania.
Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzali szkołę, a następnie udali się do fabryki zajmującej się recyklingiem papieru, AWU Velten. Po południu każda z narodowości zaprezentowała dotychczasowe wyniki w realizacji projektu. Punktem kulminacyjnym tego dnia był pokaz ręcznego wytwarzania papieru przygotowany przez grupę niemiecką.
Na środę zaplanowana została wycieczka do Berlina. Pierwszym miejscem, które zobaczyli uczestnicy było Muzeum Techniki, gdzie mogli zaznajomić się ze sposobem, w jakim niegdyś czerpano ręcznie papier. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczenia najważniejszych berlińskich zabytków.
W czwartek, 14 marca, uczestnicy projektu skorzystali z zaproszenia przedsiębiorstwa Richard Klöde GmbH Kartonagenfabrikation i zwiedzili linię produkcyjną opakowań kartonowych.
Kulminacyjnym momentem tego dnia była lekcja przygotowana przez szkołę hiszpańską. Dzięki niej uczniowie mogli dowiedzieć się, jak istotne jest świadome wykorzystywanie produktów wielorazowego użytku i jak pozytywnie wpływa to na środowisko naturalne.
Natomiast wieczorem rozegrany został mecz siatkówki, w którym nasi uczniowie okazali się najlepiej przygotowanymi zawodnikami.
Ostatniego dnia, w piątek 15.03, nastąpił moment podsumowania, pożegnania kolegów z partnerskich szkół i powrotu do domu.
Podczas wizyty w Henningsdorfie nasi uczniowie wzbogacili wiedzę i poszerzyli swoją świadomość dotyczącą ochrony środowiska i recyklingu, nawiązali kontakty oraz zdobyli cenne i nowe doświadczenia.
Następnym krajem, do którego pojadą kolejni uczestnicy projektu będzie Hiszpania.
GALERIA: