Dnia 4 grudnia 2014 roku odbyły się szkolne eliminacje X Olimpiady Przedsiębiorczości, której hasło brzmi: „Zarządzanie zmianą”. W etapie szkolnym wzięło udział 20 uczniów klas II, III i IV TEK (technik ekonomista). Etap szkolny to test składający się z 50 pytań o różnej skali trudności, w którym zła odpowiedź kończy się punktami ujemnymi. Maksymalna liczba punktów do uzyskania wynosi 75.
Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych brali udział w Internetowej Grze Bankowej Fair Play Bank 2 Nowa Generacja. Od 6 października do 17 listopada 2014 roku logowali się na swoje konta - aż cztery razy dziennie. Rozgrywka polegała na kierowaniu wirtualnym bankiem spółdzielczym oraz zbudowaniu najsilniejszego i najzasobniejszego MEGABanku.
Dnia 17 listopada 2014 roku o godz. 10:00 odbyły się szkolne eliminacje III edycji Olimpiady Wiedzy o Bankach. Tegoroczny temat przewodni: "Kredyty, papiery dłużne i akcje jako formy pozyskania kapitału". W etapie szkolnym udział wzięło 20 uczniów z klas I, II i III TEK (technik ekonomista).
Dnia 11 kwietnia 2014 roku w Centrum Konferencyjnym "Polna" przy ulicy Polnej 7a w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca innowacyjnych metod nauczania ekonomii w szkołach. Prowadzący - metodycy, autorzy scenariuszy lekcji, bankowcy, prelegenci z Narodowego Banku Polskiego - przedstawili jak prowadzić w atrakcyjny i przyjazny dla uczniów sposób lekcje przedsiębiorczości.
W dniach 10-11 kwietnia 2014 roku uczennice Natalia Dąbek i Paulina Machińska z klasy II TEK (technik ekonomista) reprezentowały okręg wielkopolski na IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach, który odbył się w Katowicach. W czwartek uczennice zwiedziły kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, a w piątek zmierzyły się z testem z podatku dochodowego od osób fizycznych i ustawami o doradztwie podatkowym. Do części ustnej zakwalifikowała się Paulina, która ostatecznie zajęła siódme miejsce w Polsce (w roku 2013 podobną lokatę zajęła Natalia).
W dniach 18 i 19 marca 2014 roku uczniowie klasy II TEK (technik ekonomista) pod opieką pani Małgorzaty Głowackiej i pani Ewy Marcinkowskiej wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Urząd Skarbowy we Wrześni. Już po raz drugi uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska pracy urzędników lokalnego Urzędu Skarbowego, wysłuchać wykładu na temat form opodatkowania działalności gospodarczej oraz zalet elektronicznego przesyłania deklaracji podatkowych. Młodzi ekonomiści ćwiczyli wypełnianie deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-37 oraz drukowanie paragonów z kasy fiskalnej - dowodów sprzedaży niezbędnych dla celów podatkowych i reklamacyjnych.
W dniach 14 i 15 marca 2014 roku ekonomiści uczestniczyli w eliminacjach centralnych II Olimpiady Wiedzy o Bankach, która odbyła się w Gnieźnie. Hasło przewodnie olimpiady "Oszczędzam - Inwestuję" - uczniowie w piątek rozwiązywali trudny test, a w sobotę wieczorem w Hotelu Feniks odbyła się Gala Olimpiady. Adam Andrzejewski, Kinga Kwiatkowska z klasy IV oraz Izabela Łechtańska, Kinga Maniak z klasy II technik ekonomista przekroczyli wymagany próg 51% i otrzymali tytuł "finalisty olimpiady" - tytuł zwalnia z części pisemnej egzaminu w zawodzie technik ekonomista. Gratulujemy!
Witamy :) Już dwa tygodnie minęły od naszego przyjazdu do Northeim. Każdy z nas poznał swoje miejsce praktyk oraz ludzi, z którymi pracuje. Zostaliśmy przydzieleni do różnych instytucji. Monika Dankowska i Rafał Prusak odbywają swoje praktyki w Starostwie Powiatowym Landkreis Northeim. Swoją pracę mają podzieloną na cztery etapy - każdy tydzień w innym dziale. Uczestniczą w wyjazdach oraz kontrolach. Patrycja Kubiak i Daria Malewicz zostały przydzielone do Gutenberg Realschule. Jest to szkoła średnia, w której można zdobyć określony zawód.
Dnia 13 marca 2014 roku w auli Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu odbyła się IV edycja Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, organizowana przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Tematem przewodnim w tym roku był podatek dochodowy od osób fizycznych. Uczennice kl. II TEK (technik ekonomista) znalazły się w gronie stu najlepszych w Wielkopolsce. W końcowej klasyfikacji pierwsze miejsce zajęła Paulina Machińska, która w nagrodę otrzymała notebook, natomiast II miejsc zajęła Natalia Dąbek zdobywając konsolę PS3.
W niedzielę 2 marca 2014 roku grupa 5 uczennic (Marta Jackowska, Paulina Kosmala, Monika Dankowska, Patrycja Kubiak, Daria Malewicz) i 2 uczniów (Rafał Prusak, Marcin Dobiecki) z klasy III TEK (technik ekonomista) wyjechała do Niemiec na praktyki zawodowe. Będą tam przebywać do 28 marca i pracować w niemieckich firmach i instytucjach w ramach swoich 4-tygodniowych praktyk zawodowych. Zostali wybrani w nagrodę za swoje bardzo dobre wyniki w nauce.
Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych IX Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbędą się 6 marca 2014 roku w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji olimpiady jest własna firma.
Uczestnikami etapu okręgowego są uczniowie klasy III TEK (technik ekonomista): Daria Wróblewska i Paweł Pietryga oraz klasy II TEK (technik ekonomista) Aneta Pankros. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Uczennice Zespołu Szkół Politechnicznych zakwalifikowały się do eliminacji okręgowych konkursu wiedzy o podatkach, które odbędą się 13 marca 2014 roku w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Uczestniczkami szczebla okręgowego są uczennice z klasy II TEK (technik ekonomista): Natalia Dąbek, Julita Hęś, Edyta Jaskuła, Angelika Kolbertowicz, Paulina Machińska, Patrycja Nowak, Weronika Orłowska, Sandra Pachala i Anna Szczudlak. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
14 marca 2014 roku w Gnieźnie odbędą się okręgowe eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Bankach, do której zakwalifikowało się aż czworo uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych: Adam Andrzejewski, Kinga Kwiatkowska, Izabela Łechtańska i Kinga Maniak.
Celem Olimpiady Wiedzy o Bankach jest podniesienie jakości nauczania podstaw przedsiębiorczości, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami dotyczącymi produktów bankowych, rozwijanie umiejętności racjonalnego gospodarowania własnymi oraz powierzonymi środkami pieniężnymi, a także odpowiedzialnego zaciągania zobowiązań finansowych.
Rozmowa kwalifikacyjna (rozmowa wstępna, ang. interview) jest pierwszym osobistym kontaktem pomiędzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to połowa sukcesu. Oznacza to, że pracodawcy zleży na zatrudnieniu kandydata, którego zaprosił, musi jednak zweryfikować jego kwalifikacje i kompetencje zawodowe oraz sprawdzić, czy ma on wystarczająco dużą motywację do pracy.
Scenariusz do pobrania kliknij tutaj!
Już 10 stycznia 2014 roku uczniowie będą mieli okazję reprezentować naszą szkołę w XXVII Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Zmierzą się z zadaniami zamkniętymi wielokrotnego wyboru oraz z zadaniami z podstaw ekonomii. Napiszą też wypracowanie na temat hasła przewodniego. Olimpiada jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i stanowi jedną z bardziej prestiżowych olimpiad przedmiotowych w Polsce.