Mowa oczywiście nie o słynnej włoskiej marce aut, a o znanym w całej Wielkopolsce włoskim architekcie epoki baroku – Pompeo Ferrarim. Klasa II TB (technik budownictwa), mając cały czas w pamięci gnieźnieńskie spotkanie z dziełem tego projektanta, podążyła dalszym tropem, docierając do Lądu nad Wartą i wspaniałej przyklasztornej świątyni – perły wielkopolskiego baroku.
To właśnie charakterystyczne kopuły, wzorowane na XVII-wiecznych włoskich arcydziełach architektury, stanowiły artystyczną wizytówkę Ferrariego. Zapierającego dech w piersiach wnętrza lądzkiego kościoła opisać nie sposób. Zdjęcia przekazują tylko część jego niezwykłej, niedawno odświeżonej, urody.
Kościół przylega do dawnego klasztoru cystersów – jednego z pierwszych w piastowskiej jeszcze Polsce. Spacer gotyckim krużgankiem i krótki wykład w klasztornym kapitularzu dały okazję do spotkania ze średniowieczem i symbolicznym charakterem sztuki tej epoki. Mało kto wie, że właśnie tutaj znajdują się najcenniejsze w Polsce oryginalne gotyckie freski. Ściany wielu klasztornych pomieszczeń przyozdobione są też malowidłami barokowego artysty Adama Swacha.
W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się jeszcze na chwilę w Ciążeniu, by wstąpić do najsłynniejszej w tej części Europy biblioteki wolnomularskiej. Z całą pewnością wyobraźnię rozpaliła rekonstrukcja sali masońskiej z tajemną rekwizytornią symbolicznych insygniów.
Krótka wycieczka polonistyczna pokazała, że w ciągu kilku zaledwie godzin można radykalnie przenieść się w czasie i dotknąć trzech zupełnie różnych, znanych z wcześniejszych lekcji, epok.
GALERIA