Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /templates/szablon_zsp/functions.php on line 205

"Dotknięcie" gnieźnieńskiego baroku

logo wycieczka GnieznoO sztuce pięknego umierania... Takie zdanie nasuwa się każdorazowo, gdy patrzymy na trumienne portrety polskich szlachciców. Od wieków stanowią one malarski ewenement, niespotykany w sztuce jakiegokolwiek innego narodu. Bo taka też jest sarmacka tradycja – swojska, jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna w żadnym poza Polską kraju. Jej świadectwem są właśnie portrety trumienne, których przepiękną kolekcję w gnieźnieńskim Muzeum Archidiecezjalnym obejrzeli uczniowie klasy II TB (technik budownictwa).

To właśnie tam, przed laty, trafiły także portrety XVII-wiecznych właścicieli Wrześni, które wcześniej zdobiły wnętrze jednej z kaplic naszego kościoła farnego.

Uczniowskie "dotknięcie" sarmatyzmu odbyło się w ramach literackich spotkań z epoką baroku, która jak żadna inna odcisnęła się na polskiej architekturze i sztuce zdobniczej. Także Gnieźnieńska Archikatedra, mimo iż w charakterze gotycka, wewnątrz zawiera mnóstwo zabytków sztuki barokowej. Dość wspomnieć relikwiarz i konfesję św. Wojciecha przypominającą swym kształtem barokowe arcydzieło w rzymskiej bazylice św. Piotra. Ślady włoskiego baroku to także urzekająca pięknem kaplica Potockich – dzieło Pompeo Ferrariego, architekta znanego przede wszystkim jako projektant wnętrz poznańskiej Fary i wielu innych znamienitych świątyń Wielkopolski.

Muzealna wycieczka budowlańców nie trwała długo, zaledwie kilka godzin, ale już pojawia się nieśmiały pomysł, by zobaczyć naprawdę imponujący i jednocześnie największy w Polsce zbiór szlacheckich konterfektów. To trochę dalej od Wrześni, bo w Międzyrzeczu, ale dla chcącego...

GALERIA